Największy na świecie zbiór informacji geoprzestrzennych
Platforma ArcGIS udostępnia dane geoprzestrzenne w postaci usług Living Atlas of the World. Ale co to właściwie jest?
ArcGIS Living Atlas of the World to atlas świata zawierający tysiące map tematycznych, aplikacji i warstw danych. „Żyjący”, ponieważ jest wciąż rozszerzany i ulepszany przez Esri, użytkowników oprogramowania oraz współpracujące organizacje. Odzwierciedla wiedzę przestrzenną potrzebną, wykorzystywaną i udostępnianą tu i teraz przez całą społeczność użytkowników ArcGIS.
Większą cześć zasobów można przeglądać bez potrzeby zakładania konta. Szersze możliwości pracy z danymi są dostępne po zalogowaniu się darmowym kontem publicznym, a tylko niewielka część zasobów wymaga zalogowania się kontem instytucji ArcGIS Online.
> Zobacz także: Tworzenie konta publicznego
W ramach Living Atlas of the World, Esri Polska udostępniła trzy nowe zasoby:
Warstwa „Dane demograficzne”
Warstwa „Dane demograficzne” zawiera wybrane dane demograficzne pochodzące z GUS. Dane dostępne są na trzech poziomach: gminy, powiaty i województwa z lat 2014-2020.
Warstwa zawiera atrybuty z zakresu sektora biznesowego, m. in.:
- dochody budżetów gmin i miast na prawach powiatu na 1 mieszkańca,
- średnia cena za 1 m2 lokali mieszkalnych sprzedanych w ramach transakcji rynkowych,
- stopień wykorzystania miejsc noclegowych,
- udział bezrobotnych,
- prognoza liczby ludności na rok 2030 itp.
Warstwa może być wykorzystana do realizacji własnych analiz w ArcGIS Pro, ArcGIS Online, aplikacjach typu Dashboard czy Story Maps itp. oraz aplikacjach mobilnych. Dane mogą być również eksportowane do pracy w trybie offline.
Warstwa „Dane demograficzne” opublikowana jest TU.
Przykłady map internetowych, w których wykorzystana została ta warstwa:
- Population projection in 2030 [Prognoza ludności na 2030 rok]
- Unemployment rate in 2019 [Udział bezrobotnych w 2019 roku]
- Revenue of subdistricts and cities with district status budgets per capita 2019 [Dochody budżetów gmin i miast na prawach powiatu na 1 mieszkańca w 2019 roku]
- Average price per 1 m2 of residential premises in 2019 [Średnia cena za 1 m2 lokali mieszkalnych sprzedanych w ramach transakcji rynkowych w 2019 roku]
- Occupancy rate of bed places 2020 [Stopień wykorzystania miejsc noclegowych w 2020 roku]
Mapa internetowa – „Granice stref kodów pocztowych 2021”
Zasób ten zawiera najbardziej aktualne granice stref kodów pocztowych, które zostały opublikowane przez Esri Inc. w lutym 2022, na podstawie danych pochodzących z biura Michael Bauer Research GmbH.
Warstwy posiadają następujące atrybuty:
- nazwę obszaru,
- kod pocztowy,
- powierzchnię,
- oraz liczbę osób zamieszkującą daną strefę.
Warstwy te, dostępne jedynie w trybie online, mogą zostać wykorzystane do wizualizacji oraz analiz w środowisku ArcGIS Online i ArcGIS Pro.
Mapa internetowa – „Granice stref kodów pocztowych 2021” dostępna jest TU.
UWAGA: Mapa internetowa – „Granice stref kodów pocztowych 2021” zawiera warstwy, które wymagają posiadania konta instytucji ArcGIS Online.
Rejony statystyczne i obwody spisowe
W ramach Living Atlas of the World firma Esri udostępnia także granice administracyjne oraz granice obwodów spisowych i rejonów statystycznych. Dane pochodzą z GUGiK.
Warstwy te, dostępne w trybie online i offline, mogą zostać wykorzystane do wizualizacji oraz analiz w środowisku ArcGIS Online i ArcGIS Pro, aplikacjach typu Dashboard czy Story Maps itp. oraz aplikacjach mobilnych.
Dołącz do Living Atlas…
Living Atlas of the World jest nieustannie udoskonalany, a w ślad za nim Living Atlas Polska. Coraz więcej zasobów rozwijanych i udostępnianych jest w języku polskim, a wkrótce pojawi się kolejna pula danych do wykorzystania – zachęcamy do śledzenia nowości.
Każdy użytkownik ArcGIS może także sam współtworzyć Living Atlas of the World – wystarczy zgłosić swoje najlepsze mapy i aplikacje do zasobów Living Atlas Polska i udostępnić swoje dane innym użytkownikom ArcGIS.