Jak czeska Praga walczy ze zmianami klimatycznymi?

Jak czeska Praga walczy ze zmianami klimatycznymi?

 

W odpowiedzi na wpływ zmian klimatu na całym kontynencie, Unia Europejska wdrożyła szereg zielonych przepisów, których celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Zarówno organizacje publiczne, jak i prywatne będą musiały dostosować się do tych nowych standardów, co może wydawać się zniechęcające dla tych, którzy mają niewiele dostępnych zasobów.

Tak było w przypadku Praskiego Instytutu Planowania i Rozwoju (IPR Praga), który dostał od miasta zadanie „wzmocnienia długoterminowej odporności i zmniejszenia podatności na zmiany klimatu”. Przy tak szerokiej dyrektywie Jiří Čtyroký, dyrektor ds. Informacji Przestrzennych i jego zespół nie byli pewni, od czego zacząć. Dlatego zwrócili się ku technologii systemów informacji geograficznej (GIS).

 

Jakość powietrza i poziomy zanieczyszczeń w całej Europie

Łączenie warstw w celu odkrywania nowych rozwiązań

IPR Praga połączyło trzy warstwy danych geoprzestrzennych na jednej mapie, aby pomóc zrozumieć wyzwanie z nowego punktu widzenia.

Pierwsza warstwa wykorzystała obrazowanie satelitarne do identyfikacji tzw. wysp ciepła – obszarów z dużą ilością chodników i infrastruktury przemysłowej, które są szczególnie podatne na wzrost temperatury. Fale upałów niszczące trawę i drzewa w całej Pradze oraz rosnące temperatury prowadzące do wzrostu liczby zawałów serca wśród osób starszych, spowodowały, że IPR Praga zidentyfikowało bezpośrednie zagrożenie dla miasta i jego mieszkańców.

Druga warstwa zawierała dokładne dane dotyczące gęstości zaludnienia miasta, umożliwiając planistom szybką wizualizację miejsc, w których mogą wystąpić zmiany w krajobrazie, które pozytywnie wpłynęłyby na największą liczbę ludzi.

Wreszcie IPR Praga dodało warstwę reprezentującą przepisy miejskie, których musi przestrzegać, określając granice legalnego działania.

Połączenie tych trzech warstw zapewniło IPR Praga kompleksowe zrozumienie problemu i rozwiązań oraz skierowało go w kierunku najlepszych miejsc do koncentracji zasobów. Zespół zaczął sadzić nową roślinność i instalować elementy wodne na dachach, pod torami kolejowymi oraz w innych miejscach o dużym potencjale do ochłodzenia gorących punktów – lokalizacji, które nigdy nie byłyby brane pod uwagę bez warstwowej analizy przestrzennej.

Połączenie trzech zestawów danych geoprzestrzennych przedstawia wyspy ciepła

Planiści i obywatele pozostają zgodni

Chociaż dla IPR Praga niezwykle ważne było zrozumienie wpływu zmian klimatycznych na miasto, równie ważne było pozyskanie społecznego poparcia dla projektu poprzez podzielenie się wynikami badań z ludźmi dotkniętymi skutkami zmian klimatycznych.

Mapy były świetnym sposobem na zrobienie tego. W Centrum Architektury i Planowania Metropolitalnego (CAMP) mapy IPR Praga zostały wystawione dla szerokiej publiczności, która mogła przejść przez centrum demonstracyjne i zobaczyć zarówno problemy, przed którymi stoi ich miasto, jak i sposoby ich rozwiązywania.

Uczestnicy byli pod szczególnym wrażeniem zdjęć satelitarnych, pokazujących miejsca, w których żyją i zamieszkują, z wyraźnymi dowodami na zdrowszą roślinność i spadek temperatur w okresie letnim.

Dla Čtyroký’ego dane i mapy wyświetlane na ścianach w CAMP były potwierdzeniem tego, co już widział podczas spaceru ulicami: że on i jego zespół czynią Pragę lepszym miejscem do życia.

Obywatele widzą wyniki w Centrum Architektury i Planowania Metropolitalnego

Czy zainteresował Cię ten materiał?