GIS w ELTEL Networks Energetyka S.A.
O wykorzystaniu GIS podczas budowy oraz modernizacji linii elektroenergetycznych i nie tylko rozmawiamy z Marcinem Rydelskim, kierownikiem zespołu ds. GIS w ELTEL Networks Energetyka S.A.
Esri Polska: Proszę na wstępie powiedzieć w kilku słowach czym dokładnie zajmuje się ELTEL Networks Energetyka S.A.?
Marcin Rydelski: ELTEL Networks Energetyka S.A. jest doświadczonym dostawcą rozwiązań z zakresu budownictwa elektroenergetycznego. Nasze kompetencje i posiadane zaplecze sprzętowe umożliwiają kompleksową realizację projektów z zakresu budowy, przebudowy oraz remontów sieci elektroenergetycznych przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Realizujemy projekty energetyczne zarówno w formie projektu pod klucz, jak i określone przez klienta zakresy prac.
EP: Czy w tak zaawansowanych pracach branżowych znajduje swoje miejsce również technologia GIS?
MR: Na pierwszy rzut oka można wywnioskować, że dla firmy elektroenergetycznej tworzenie informacji geograficznych nie jest jednym z wiodących priorytetów, jednakże jest to – moim zdaniem – błędny pogląd. Budując lub modernizując linie elektroenergetyczne zbieranych jest wiele danych przestrzennych, a to, w jaki sposób przetwarza się i wykorzystuje te dane może być kluczem do zakończenia danego projektu z sukcesem.
EP: Proszę opowiedzieć o Państwa dotychczasowych doświadczeniach z danymi przestrzennymi.
MR: Korzystanie z systemów informacji geograficznej wiąże się ściśle z rozwojem technologii i dostępem do materiałów przestrzennych. Na początku, jak każda inna firma, pracowaliśmy na papierowych mapach z Ośrodków Geodezyjnych i Kartograficznych, później nastąpiła wektoryzacja tych danych i pierwsze mapy przetwarzane w programach typu CAD. W pewnym momencie nadmiar gromadzonych danych spowodował nieefektywność wykorzystania wyłącznie programów projektowych, rozpoczęliśmy więc poszukiwania innych rozwiązań, w tym nieśmiałe spoglądanie na dostępne na rynku oprogramowania typu GIS.
Pierwsze, dosyć proste (z dzisiejszego punktu widzenia) projekty testowe utworzone zostały w oprogramowaniu typu Open Source. Odebrane zostały one z wielkim entuzjazmem, zarówno przez projektantów, jak i kadrę zarządzającą. Jednakże chęć kształtowania przyszłości i jak najlepszej współpracy z naszymi kontrahentami wymagają ciągłego podnoszenia efektywności, dlatego już w roku 2015 zaprosiliśmy przedstawiciela firmy Esri Polska na pierwszą rozmowę dotyczącą pakietu ArcGIS for Desktop.
EP: Co było punktem kulminacyjnym w rozwoju GIS dla ELTEL Networks Energetyka S.A.?
MR: Zdecydowanym ruchem w kierunku zaawansowanej technologii GIS stała się budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego ELTEL Networks Energetyka S.A., utworzonego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach wsparcia inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020. Wraz ze specjalistycznymi narzędziami do projektowania i analiz sieci elektroenergetycznych na liście zakupów znalazły się również bezzałogowe statki powietrzne, skaner laserowy oraz licencja ArcGIS Standard for Desktop 10.5.1 i ArcGIS PRO 2.0 wraz z pełnym pakietem rozszerzeń.
EP: Jak długo zajmie Państwu przejście na oprogramowanie firmy Esri?
MR: Pomimo zaawansowanej technologii oprogramowania, pracę zaczynamy „z marszu”. Napisałem pracę dyplomową na temat wyznaczania optymalnych przebiegów linii elektroenergetycznych wysokich napięć z pomocą oprogramowania ArcMap 10.3, więc znam już najważniejsze narzędzia i możliwości produktu Esri ArcGIS. Dzięki dodatkowemu pakietowi szkoleń dostępnych w bazie Esri, do połowy 2018 roku stworzymy wąską grupę zaawansowanych specjalistów, która otworzy nasze bazy przestrzenne dla innych pracowników i kontrahentów.
EP: Do jakich prac ELTEL Networks Energetyka wykorzysta w najbliższym czasie technologię GIS?
MR: Ponieważ widzimy ogromny potencjał w połączeniu danych 2D ze skaningiem laserowym LiDAR oraz elementami projektowymi z oprogramowania PLS-CADD, za nasz fundament posłuży program ArcGIS PRO 2.0. Jest on obecnie najbardziej atrakcyjną i – co ważne – prężnie rozwijaną aplikacją firmy Esri, która posłuży nam do budowy modeli 2D/3D linii elektroenergetycznych wraz ze związaną z nimi przestrzenią terenową. Następnie, modele te posłużą do integracji baz danych, zarówno inżynieryjnych, jak i formalnoprawnych, co scali wszystkie obszary pracy w firmie. Centralizacja bazodanowa ułatwi automatyzację pracy oraz ograniczy konieczność korzystania z dokumentacji papierowej.
Oczywiście istotnym, a mnie osobiście dającym wielką satysfakcję, produktem będą również najrozmaitsze prezentacje danych w zakresie wizualizacji przestrzennych, schematów, wykresów oraz demonstracji multimedialnych.
EP: Czy mają Państwo już również wizję kolejnych celów do osiągniecia w dziedzinie GIS?
MR: Firma skupia wiele indywidualności, więc każdy na podstawie swoich doświadczeń sugeruje nam własne pomysły, z których wiele warto będzie wprowadzić na stałe do naszej pracy.
Za najważniejsze mogę uznać efektywne wykorzystanie zdjęć wykonywanych z bezzałogowych statków powietrznych przy użyciu programu Drone2Maps w celu dokładnego odwzorowania analizowanego terenu, budowę zaawansowanych geobaz wspierających system Prewencyjnego Utrzymania Linii elektroenergetycznych wysokich i najwyższych napięć oraz wdrożenie technologii mobilnych systemów informacji geograficznej (ArcPAD, ArcGIS for Smartphones and Tablets).
Dzięki produktom firmy Esri otworzyliśmy sobie drogę do nowego poziomu rozwoju i na pewno skorzystamy z niego w 100 %.