Fundacja im. Anny Pasek to organizacja pożytku publicznego typu non-profit, której jednym z głównych celów jest popularyzacja nowoczesnych technologii geoinformacyjnych oraz praktycznego wykorzystania wiedzy geograficznej. Z tego względu instytucja utrzymuje strategiczne partnerstwo z Esri Polska od 2009 roku. Przez ten czas zorganizowała wiele programów badawczych i stypendialnych oraz warsztatów edukacyjnych dla studentów i uczniów na różnym poziomie kształcenia.
CEL DZIAŁANIA
- Wspieranie najzdolniejszych uczniów i studentów oraz ich innowacyjnych projektów edukacyjnych, które jednocześnie przyczyniają się do rozwoju wiedzy i technologii.
- Szerzenie dostępu do edukacji technologicznej w szkołach, co w dłuższej perspektywie ma wspomóc tworzenie wykwalifikowanej kadry w obszarze geoinformacji i zachęcać najmłodszych do rozwijania kompetencji w tym obszarze.
EFEKTY
- Uniwersalne technologie Esri pozwalające pracować z różnorodną tematyką, zachowując te same procesy projektowe.
- Publikacja danych przestrzennych i tła edukacyjnego w szybki i prosty sposób, który nie wymaga wysokich nakładów na wyspecjalizowanych web-developerów.
- Brak konieczności rozdzielania projektów na część tworzącą kontent edukacyjny i część prezentującą wyniki działania.
ROZWIĄZANIE
Fundacja im. Anny Pasek od początku swojego działania wspiera rozwój geoinformacji i badań wykorzystujących technologie GIS. W 2008 roku wspólnie z Esri Polska, zorganizowała pierwsze w Polsce warsztaty geoinformacyjne skierowane dla uczniów szkół podstawowych. W rezultacie, w całej Polsce dynamicznie zaczęła rozwijać się idea technologicznej edukacji najmłodszych w ramach działań uniwersytetów dzieci.
Fundacja im. Anny Pasek z powodzeniem wykorzystuje różne platformy ESRI – desktopowe i mobilne. Przełomem dla organizacji okazały się systemy w ramach pakietu ArcGIS Online, które – dzięki zastosowaniu technologii chmurowych – znacząco ułatwiły publikowanie wyników projektów i tworzenie z nich interaktywnych platform edukacyjnych. To pomogło Fundacji poradzić sobie z wyzwaniem, jakim było tworzenie niskobudżetowych projektów technologicznych, mających dopełniać realizację ambitnych celów.
Dzięki wieloletniej współpracy i partnerstwie technologicznym z Esri Polska, bilans nakładów sił, środków i wymiernego efektu dla społeczeństwa jest niezwykle korzystny. Proponowane rozwiązania sprawiły, że Fundacja nie musi martwić się o tworzenie kolejnych, czasochłonnych i drogich projektów. Dzięki rozwiązaniom Esri, szerzenie wartościowej wiedzy edukacyjnej w atrakcyjnej i interaktywnej formie jest proste, szybkie i niezawodne.
Systemy Esri w Fundacji im. Anny Pasek wykorzystywane są w bieżącej pracy (realizacja własnych, małych projektów badawczych i edukacyjnych) oraz w zespołach obejmujących uczniów i studentów (w ramach programów stypendialnych). W kolejnych etapach działalności Fundacja chce rozszerzyć zastosowanie rozwiązań Esri, zwłaszcza ArcGIS Online, do edukacji na rzecz bezpieczeństwa w obszarach górskich – szczególnie o zagrożeniach powstających zimą.
Fundacja wykorzystuje technologie GIS od początku swojego istnienia. Działania z zespołem Esri cechuje profesjonalizm w najwyższym wydaniu, a także niezwykła pomoc i serdeczność. Nie można tu nie wspomnieć o wysokiej kulturze pracy. Nie wyobrażam sobie funkcjonowania naszej organizacji bez takiego partnera i jego produktów.
dr Paweł Chrustek
Prezes Zarządu Fundacji im. Anny Pasek