W lipcu tego roku miałam przyjemność uczestniczyć w jednym z najważniejszych i największych wydarzeń w świecie GIS – Esri User Conference 2024 w San Diego. Wyjazd ten był nagrodą w ramach “Stypendium im. Anny Pasek dla Magistrantów”, a w trakcie konferencji mogłam zaprezentować mój projekt magisterski, w którym wykorzystywałam techniki geoinformacji i teledetekcji środowiska w oprogramowaniu ArcGIS.
Udział w konkursie – jak to wyglądało?
Rozpoczynając drugi rok studiów magisterskich na Uniwersytecie Jagiellońskim miałam wstępnie zdefiniowany plan na pracę magisterską, a badania miały ruszyć już niebawem. Niespełna miesiąc później natrafiłam na ogłoszenie o konkursie na stronie Fundacji. Od razu wiedziałam, że chcę aplikować i spróbować moich sił. Ponadto stwierdziłam, że sam udział i proces rekrutacyjny zmotywuje mnie do regularnej pracy nad projektem, a przecież to jest najważniejsze. Tuż przed świętami złożyłam wszystkie wymagane dokumenty, w styczniu 2024 roku dostałam zaproszenie do drugiego etapu kwalifikacji, a miesiąc później informację o przyznaniu mi głównej nagrody, czyli udziału w Esri User Conference 2024 w lipcu w San Diego.
Byłam niesamowicie szczęśliwa oraz doceniona. Natomiast niemal cała praca była przede mną – do końca czerwca byłam zobowiązana do zakończenia całej części badawczej mojej pracy magisterskiej. W ramach przyznanego Stypendium raz w miesiącu odbywały się spotkania z przedstawicielami Fundacji oraz Esri Polska, na których moim zadaniem było raportowanie progresu w moich badaniach. Było to też miejsce, gdzie mogłam skonsultować kolejne kroki oraz poprosić o pomoc. Niespodziewanie te comiesięczne spotkania stały się czasem, na który najbardziej wyczekiwałam – były one doskonałym motywatorem do regularnej pracy, ale również wsparciem w cięższych momentach.
Mój projekt – od pomysłu do prezentacji
Koncepcja mojej pracy magisterskiej zrodziła się podczas konsultacji z moim promotorem, prof. Jackiem Kozakiem, który na każdym etapie realizacji projektu – od składania dokumentów konkursowych, przez prowadzenie badań, przygotowanie posteru i StoryMapy, aż po pisanie pracy magisterskiej już po konferencji – stanowił dla mnie ogromne wsparcie i służył nieocenioną pomocą, za co chciałabym mu serdecznie podziękować.
Tytuł mojej pracy brzmi “Ocena dokładności Global Forest Change na przykładzie Puszczy Niepołomickiej i lasów gorczańskich”. Celem badań było zbadanie dokładności danych Global Forest Change (GFC) w kontekście zróżnicowanych gospodarek leśnych na przykładzie dwóch odrębnych kompleksów leśnych, Puszczy Niepołomickiej oraz Goców, które zasadniczo różnią się od siebie gospodarką leśną – Puszcza stanowi las gospodarczy, gdzie zachodzą intensywne procesy związane z wykorzystaniem lasu, natomiast w paśmie górskim Gorców, większość terenów jest objęta ścisłą ochroną przez istnienie Gorczańskiego Parku Narodowego.
W badaniach dane GFC zestawiłam z danymi teledetekcyjnymi i lotniczymi – Sentinel-2, PlanetScope oraz ortofotomapami, aby móc za pomocą klasyfikacji obiektowej zbadać dokładność GFC. Całość została wykonana w aplikacji ArcGIS Pro. Na konferencji miałam zaszczyt zaprezentować poster, który przedstawiał schemat moich badań, natomiast za pomocą ArcGIS StoryMaps przedstawiłam i omówiłam szerzej uzyskane wyniki.
Wyjazd do Stanów – nowe doświadczenia i przemyślenia
San Diego samo w sobie było dla mnie niesamowitym miejscem, pełnym energii i różnorodności. Ale to przede wszystkim atmosfera Esri User Conference zrobiła na mnie największe wrażenie. Spotkanie około 20 000 osób w jednym mieście, w jednym miejscu, gdzie wszystkich łączy to samo – zamiłowanie do geoinformacji – to było coś niesamowitego.
Przez te kilka dni miałam możliwość uczestniczenia w rozmaitych sesjach i warsztatach, począwszy od bardzo inspirującej sesji plenarnej, po sesje związane z teledetekcją i nowymi możliwościami, sesje dotyczące sztucznej inteligencji, nauczania maszynowego, tworzenia cyfrowych bliźniaków, czy warsztaty związane z inspirującymi projektami GIS-owymi, tworzenia interesującego CV, czy z rozwojem umiejętności prezentacji. Nie mogę też nie wspomnieć o wspaniałych inicjatywach porannych, czyli biegu na 5 km oraz jodze, oraz wieczornych, czyli poczęstunkach na tarasach widokowych, gdzie można było porozmawiać z ludźmi z całego świata.
Konferencja pozwoliła mi wyjść ze swojej bańki i spojrzeć na GIS z szerszej perspektywy. Zobaczyłam, jak różnorodne i szerokie jest zastosowanie narzędzi, które mamy do dyspozycji oraz jak wiele ciekawych rzeczy można badać.
Moje plany na przyszłość
Po powrocie z San Diego czuję się jeszcze bardziej zmotywowana do dalszego rozwoju w zakresie GIS. Wygrana w konkursie i udział w konferencji dodały mi pewności siebie i sprawiły, że zaczęłam bardziej wierzyć w siebie i swoje umiejętności. Po powrocie ze Stanów zabrałam się za pisanie pracy magisterskiej, w której szczegółowo opisywałam wyniki badań, a w połowie października obroniłam się, uzyskując tym samym tytuł magistra. W najbliższym czasie planuję skupić się na rozwijaniu swoich umiejętności technicznych związanych z geoinformatyką. Mam nadzieję, że w przyszłości będę mogła nie tylko dalej rozwijać się zawodowo, ale także wrócić na Esri UC – być może jako prelegentka kolejnych, jeszcze bardziej zaawansowanych projektów.
Wyjazd do Stanów był dla mnie ogromnym krokiem w karierze i już nie mogę się doczekać, co przyniesie przyszłość! Z tego miejsca chciałabym bardzo podziękować wszystkim, którzy mnie wspierali i umożliwi udział w konferencji – dziękuję Fundacji im. Anny Pasek, Esri Polska, prof. Jackowi Kozakowi, dr Ewie Grabskiej-Szwagrzyk oraz moim najbliższym. A dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad aplikowaniem do tego konkursu – bardzo polecam, warto!
O Stypendium
Stypendium dla magistrantów im. Anny Pasek to wyjątkowa szansa dla studentów studiów II stopnia, którzy wykorzystują techniki geoinformacji i teledetekcji w swoich badaniach. Konkurs ten jest organizowany przez Fundację im. Anny Pasek oraz Esri Polska i skierowany do ambitnych, młodych naukowców z polskich jednostek akademickich. Główną nagrodą jest udział w prestiżowej konferencji Esri User Conference w San Diego, gdzie laureaci mają okazję zaprezentować swoje projekty przed międzynarodową publicznością, a także zdobyć cenne doświadczenie oraz kontakty zawodowe. W 2024 roku odbyła się I edycja tego konkursu.