ArcGIS Living Atlas of the World – jak wykorzystać zasoby Esri Inc. w edukacji?

ArcGIS Living Atlas jest jedną z najważniejszych kolekcji zasobów geograficznych na świecie, oferowaną przez Esri Inc. To bogate źródło map, warstw, aplikacji i danych, które mogą być wykorzystywane do nauki, poznawania prawidłowości występujących na świecie oraz wyciągania odpowiednich wniosków za pomocą systemów informacji geograficznej (GIS). ArcGIS Living Atlas umożliwia nauczycielom i uczniom dostęp do najnowszych i najbardziej wszechstronnych informacji geograficznych, demograficznych czy statystycznych. 

Dlaczego warto korzystać z Living Atlas? 

  • Różnorodność danych: Użytkownicy mogą korzystać z różnorodnych zbiorów, takich jak mapy tematyczne, dane demograficzne, informacje o środowisku i wiele innych. 

  • Interaktywne narzędzia: ArcGIS Living Atlas oferuje interaktywne narzędzia, które pomagają w zrozumieniu zjawisk geograficznych. 

  • Aktualność zasobów: Dane i mapy są regularnie aktualizowane, co gwarantuje dostęp do najnowszych informacji. 

Przykłady zastosowań w edukacji 

ArcGIS Living Atlas może być wykorzystywany na różnych poziomach edukacji, od szkół podstawowych po studia wyższe. Oto kilka przykładów, jak można wykorzystać go w praktyce: 

  • Analiza demograficzna: Uczniowie mogą badać zmiany demograficzne w różnych regionach świata, analizując dane dotyczące gęstości zaludnienia, struktury wieku, migracji i innych aspektów społeczno-demograficznych. 

  • Badanie środowiska: Dzięki dostępnym danym środowiskowym uczniowie mogą analizować zmiany klimatyczne, jakość powietrza, zasoby wodne i inne kluczowe zagadnienia środowiskowe, co pomaga w kształtowaniu świadomości ekologicznej. 

  • Historia i kultura: Interaktywne mapy historyczne i kulturowe umożliwiają naukę historii, migracji ludności, rozwoju miast, szlaków handlowych i innych istotnych aspektów kulturowych. 

  • Studia regionalne: Uczniowie mogą badać specyficzne regiony geograficzne, analizując ich cechy fizyczne, ekonomiczne, społeczne
    i kulturowe. 

Czym Living Atlas różni się od elementów w ArcGIS Online? 

Living Atlas to zbiór elementów ArcGIS Online, które zostały wybrane do tego zasobu. W rzeczywistości Living Atlas to po prostu grupa ArcGIS Online, przechowująca wybrane elementy nominowane przez ich właścicieli-twórców. Esri w żaden sposób ich nie modyfikuje. Elementy nadal stanowią własność właściciela danych i są przez niego zarządzane.
Są po prostu eksponowane w łatwo dostępnych miejscach w środowisku ArcGIS, aby pomóc w ich szybszym odnalezieniu. ArcGIS Online zawiera miliony elementów, wiele z nich może nie mieć dokumentacji lub mieć tytuły takie jak „TEST” czy „DEMO”. Living Atlas pomaga znaleźć najlepsze, wiarygodne treści w ArcGIS Online. 

Czy mogę zaufać treściom, które znajdę w Living Atlas? 

Elementy zgłoszone do repozytorium Living Atlas przechodzą proces selekcji, a następnie są sprawdzane, aby upewnić się, że ​​zawartość jest dobrze udokumentowana i pochodzi z wiarygodnego źródła. Zasoby są ściśle sprawdzane i zatwierdzane przez Esri.  

Gdzie mogę uzyskać dostęp do Living Atlas? 

Living Atlas jest dostępny w ramach licencji ArcGIS, a zasoby można łatwo odszukać. Zazwyczaj są dostępne w tych samych miejscach, gdzie istnieje możliwość dodawania danych, warstw czy map do projektów. W zależności od aplikacji, w której pracujesz, mogą pojawić się różne rodzaje elementów. 

  • Oficjalna strona Living Atlas – w przeglądarce można odszukać wszystkie typy elementów, dołączona jest także wyszukiwarka, która pozwala na efektywne przeglądanie zasobów. Można tu znaleźć wszystkie typy elementów. Wchodząc w szczegóły elementu, można przejść do ArcGIS Online. 

Ryc.1. Oficjalna strona Living Atlas – widok przeglądarki.
Źródło: Esri Polska 

  • Zawartość ArcGIS Online – w ArcGIS Online można bezpośrednio przeglądać zasoby Living Atlas. Po zalogowaniu należy przejść do zakładki „Zasoby” i podzakładki „Living Atlas”. 

Ryc. 2. Przeglądanie zasobów Living Atlas w „Zawartości”.
Źródło: Esri Polska 

  • ArcGIS Online Map Viewer – po zalogowaniu i uruchomieniu przeglądarki mapowej (Map Viewer) można znaleźć warstwy Living Atlas w opcji „Dodaj” w panelu po lewej stronie. W tym miejscu dostępny są dane pochodzące z Living Atlas, takie jak warstwy obiektowe (feature layers), warstwy obrazowe (image layers), warstwy ze zobrazowaniami (imagery layers) itp. 

Ryc. 3. Dodawanie zasobów Living Atlas do okna mapy w ArcGIS Online Map Viewer.
Źródło: Esri Polska 

  • Mapy bazowe w Map Viewer (ArcGIS Online) – domyślne mapy bazowe (basemap) dostępne w ArcGIS są traktowane jako zawartość Living Atlas. Dodatkowo w przeglądarce Map Viewer można odszukać kolejne mapy podkładowe, które nie znalazły się w standardowej galerii map bazowych. 

Ryc. 4. Przeglądanie map bazowych z zasobów Living Atlas w ArcGIS Online Map Viewer.
Źródło: Esri Polska 

  • ArcGIS Pro – dostęp do zasobów Living Atlas można znaleźć także
    w ArcGIS Pro poprzez dodawanie danych (Add Data) lub za pośrednictwem panelu Katalog (Catalog). 

Ryc. 5. Dodawanie zasobów Living Atlas do okna mapy w ArcGIS Pro.
Źródło: Esri Polska 

Living Atlas można znaleźć nie tylko w  ArcGIS Online i ArcGIS Pro, ale także w innych aplikacjach ArcGIS. ArcGIS Instant Apps, ArcGIS Dashboards, ArcGIS Hub, Experience Builder, i wiele innych aplikacji również zawiera integrację z Living Atlas. 

Ryc. 6. Dodawanie zasobów Living Atlas do pozostałych aplikacji ArcGIS.
Źródło: Esri Inc. 

Jak przeglądać zasoby Living Atlas? 

  • Wyszukaj: wyszukiwarka umożliwia przeszukiwanie zasobów na podstawie nazwy źródła, tematu, znacznika (tagu) itp. 

  • Typ elementu: ograniczanie widoczności zasobów na podstawie rodzaju treści, takich jak warstwy, mapy internetowe, mapy bazowe czy aplikacje. 

  • Kategorie: ograniczają wyświetlanie danych na podstawie wybranego rodzaju kategorii, takich jak trendy, granice, ludność infrastruktura, środowisko. 

  • Regiony: zawęża wyszukiwanie, korzystając z kryterium obszarowego. 

Co mogę zrobić z zawartością Living Atlas? 

Dostępne możliwości różnią się w zależności od typu zawartości, która została wybrana oraz warunków użytkowania danego elementu.
W pierwszym kroku należy przejść do szczegółów interesującego elementu, a następnie przewinąć w dół do sekcji „Warunki użytkowania” (Terms of Use).  

Ryc. 7. Warunki użytkowania (Therms of Use) zasobu Living Atlas.
Źródło: Esri Inc. 

Niektóre elementy objęte są licencją Creative Commons, natomiast elementy będące własnością Esri podlegają umowie licencyjnej Esri Master. Ważne jest, aby odwiedzić podane w Warunkach użytkowania łącza i lepiej zrozumieć, jakie są warunku wykorzystania wybranego elementu. Ogólnie przyjmuje się, że można wykorzystywać i rozpowszechniać treści z Living Atlas, chyba że określono inaczej w Warunkach użytkowania. 

Czy mogę samodzielnie nominować swoje treści do zasobów Living Atlas? 

Jeżeli jesteś właścicielem wiarygodnych, autorytatywnych danych GIS, zachęcamy do udostępniania swoich treści za pomocą Living Atlas. Proces ten umożliwia nauczycielom, badaczom i innym profesjonalistom
w dziedzinie GIS dzielenie się swoimi danymi, mapami i analizami
z szerszą społecznością użytkowników. W ten sposób mogą oni nie tylko wzbogacać bazę wiedzy Living Atlas, ale również wspierać edukację poprzez dostarczanie aktualnych i lokalnych danych geograficznych, które mogą być używane do celów edukacyjno-badawczych oraz dydaktycznych. Dzięki temu można aktywnie przyczyniać się do rozwoju zasobów, które są wykorzystywane przez nauczycieli i studentów na całym świecie do nauki
i badań. 

Zgłaszanie treści do Living Atlas odbywa się w kilku krokach. Poza samym procesem przygotowania danych, istotne jest także ich odpowiednie opisanie, aby były łatwe do znalezienia i zrozumienia przez innych użytkowników. Więcej informacji na temat tego procesu można znaleźć
w artykule na blogu Esri, który szczegółowo opisuje, jak zgłaszać swoje treści do zasobów Living Atlas oraz jakie korzyści niesie to dla społeczności edukacyjnej i badawczej​. 

Podsumowanie 

Living Atlas to potężne narzędzie edukacyjne, które umożliwia dostęp do bogatego zbioru zasobów geograficznych, wspierając naukę i badania na każdym poziomie edukacji. Dzięki różnorodnym, interaktywnym
i aktualizowanym zasobom, nauczyciele i uczniowie mogą korzystać
z najnowszych informacji, aby lepiej zrozumieć zjawiska geograficzne, demograficzne i środowiskowe. ArcGIS Living Atlas pomaga rozwijać umiejętności analityczne, promować świadomość ekologiczną i kulturową oraz wspierać kreatywność w projektach edukacyjnych.